EKOLOGICZNY TRANSPORT

W dzisiejszych czasach korzystanie z ekologicznych środków transportu jest bardzo ważne, ponieważ cały świat walczy z wciąż powiększającym się efektem cieplarnianym. Samochody osobowe, których zamiast ubywać to wciąż przybywa wytwarzają najwięcej szkodliwych substancji, które pogłębiają ten problem

Unia Europejska opracowała plan działań zmierzających do poprawy jakości transportu lokalnego. Obejmuje on podjęcie kroków, dzięki którym transport będzie sprawniejszy i bardziej ekologiczny.
W ciągu 4 lat transport w obszarach miejskich ma być bardziej skuteczny i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Unijny plan przewiduje między innymi zwiększenie praw osób korzystających z transportu publicznego oraz poszerzenie finansowania badań nad pojazdami o zerowej emisji zanieczyszczeń.

Wszystkie te względy powodują, że przesiadka do samochodu z napędem alternatywnym dla silnika spalinowego staje koniecznością, a nie kaprysem czy przejściową modą. Samochody elektryczne to pojazdy ekologiczne na których rozwój i badania już dawno postawiły wysoko rozwinięte kraje Europy,  Azji oraz USA . Na tych rynkach już teraz zachodzą poważne zmiany i tylko od nas zależy czy będziemy gonić innych czy znowu pozostaniemy zaściankiem świata.

Samochody elektryczne to pojazdy ekologiczne. Są ciche i nie emitują gazów spalinowych. Największym jednak wyzwaniem dla technologii napędów elektrycznych jest pojemność akumulatorów, stanowiących źródło energii, a co za tym idzie częstotliwość i czas ich ładowania.

W związku z tym dla popularyzacji tego typu rozwiązań kluczowe znaczenie ma dostęp do infrastruktury pozwalającej na naładowanie samochodu. Odpowiednio rozmieszczona liczba punktów do ładowania pozwoli na komfortowe korzystanie z pojazdów elektrycznych. Dlatego też idealnie nadają się one do jazdy po mieście, gdzie odległości są niewielkie, a zatem infrastruktura może być rozmieszczona najbardziej efektywnie. Przy zaawansowanej technologii ładowania, nawet krótkotrwałe uzupełnienie stanu akumulatora wystarcza na przejazd z domu na zakupy i nie obciąża ani środowiska, ani portfela właściciela samochodu elektrycznego.